svensk fana till ölands fotoklubb

Den röda mattan var utrullad vid Residenset i Kalmar på nationaldagen och några representanter från Ölands Fotoklubb togs emot på innergården av värdparet landshövding Peter Sandwall och hans hustru Pernilla Sandwall. Ölands Fotoklubb blir i år 41 år och ordförande Heléne Jermer redogjorde för  klubbens verksamhet. Stolta kunde vi berätta om projektet ”Borgholms Slott i historiskt ljus” som resulterade i en utställning på Borgholms Slott 2018. En projektsammanfattning överlämnades till värdparet tillsammans med en blombukett. 

Därefter vidtog en kort ceremoni där landshövdingen berättade om Stiftelsen Sveriges Nationaldag som årligen delar ut fanor till föreningar och organisationer. Han belyste vikten av demokratin vi har i Sverige och att föreningslivet är en stark och viktig bärare av denna. Fanan överlämnades till ordförande Heléne Jermer.

Avslutningsvis bjöds det på gott kaffe och en fantastisk god bakelse, dagen till ära försedd med en svensk flagga. 

Ölands Fotoklubb/Hans Larsson / Foto Eva Finder